Pribeh

Ako to cele začalo a prečo?!

Kaktus
Podľa prvého konceptu a prvého projektu, by sa celý tento web i všetko s nim spojené malo volať kakatus.

Prvotná myšlienka skonštruovania vôbec prvého serveru vznikla v roku 2008, v čase ukončovania bakalárskeho stupňa štúdia.

Keďže na testovanie aplikácií a semestrálnych či bakalárskych projektov nie vždy postačovalo to čo si človek nainštaloval na svoj notebook a tak testoval “offline” hľadal som spôsob ako si vytvoriť svoje testovacie prostredie, i podarilo sa…

Po niekoľkých návštevách veľkoskladu bol úspešne skonštruovaný prvý server, ktorý bol symbolicky pomenovaný “Kaktus”. Podľa najnovšej rastliny, ktorá tvorila zeleň internátnej izby.

Na server bol nainštalovaný operačný systém Ubuntu server. V jeho útrobách sa začali postupne inštalovať služby ako Apache web server, Samba server na zdieľanie priečinkov, VPN server na prácu aj z domu. Postupne nám viacerým pomohol v realizácii nášho prvého databázového systému ako semestrálne zadanie.

IPStream
Ako sa na servery testovalo viacero služieb a systémov začínal byť “Kaktus” pritesný. A tak sa zrodila nová myšlienka. IP-streamu, ako koncept, ktorý umožní cez IP “šíriť” rôzne služby i systémy.  V tom čase bola virtualizácia len málo známa, ale podarilo sa ju úspešne nasadiť a server disponoval novými možnosťami a myšlienkami a úplne novým hardwarom.

Počas študentskej zahraničnej mobility bol server umiestnený do hostingového centra, čím sa stal dostupný “odkiaľkoľvek”.
Vďaka dostupnosti odkiaľkoľvek bol server vhodným miestom pre testovanie a finalizáciu diplomových projektov. V priebehu roka 2009/2010 poskytol testovací domov desiatke študentských projektov.

A prečo sú na IPstreame služby pre študentské projekty zadarmo?
Pretože sám viem aké je ťažké nájsť podporu pre experimentovanie v reálnom prostredí internetu a byť v kontakte s “online” svetom. Ako niečo odprezentovať, že to skutočne funguje aj v skutočnosti.

Budem rád, ak tento systém dokáže poslúžiť viacerým z Vás pri realizácií svojej vedy, svojich projektov a výskumov.

 

close
Facebook Iconfacebook like button